icon

Prípravné trhové konzultácie a zachovanie princípu nediskriminácie

7 min
200 min
0 €
03.02.2017
0x
1000x

Prípravné trhové konzultácie a zachovanie princípu nediskriminácie

 

Nový inštitút tzv. prípravných trhových konzultácií a predbežného zapojenia záujemcov alebo uchádzačov bol dlho jednou z chýbajúcich mozaík, resp. šedých zón verejného obstarávania. Od účinnosti nového zákona je však už „trhovou realitou“.

 

 

Všetci od nás očakávajú, že z ich dvoch riadkov požiadavky v emaile vytvoríme päťstranový opis, ktorý bude jasný každému potenciálnemu dodávateľovi. 

 

Poznáme to asi všetci, ktorí obstarávame. V pondelok musíme byť odborníci na kancelárske stoličky, v utorok na dieslové agregáty, v stredu na kuriérske služby, vo štvrtok na motorovú naftu a v piatok na jadrovú fyziku. Aby toho nebolo málo, všetci od nás očakávajú, že z ich dvoch riadkov požiadavky v emaile vytvoríme päťstranový opis, ktorý bude jasný každému potenciálnemu dodávateľovi. A samozrejme do zajtra.

Ale realita je iná. Nielen že nosíme celý zákon v hlave, spolu so všetkými metodickými usmerneniami a výkladovými stanoviskami, ale snažíme sa aj držať krok s technikou, hoci sa to v skutočnosti dá naozaj iba obmedzene. Ak ideme obstarávať niečo, s čím sme doteraz nemali skúsenosť, je pre nás celkom logické, že sa poradíme s tými, ktorí o tom majú čo povedať – so samotnými poskytovateľmi služieb alebo prác, resp. dodávateľmi tovaru.

 

 Kde sa končí Google, začína konzultácia s účastníkmi trhu. 

 

Doteraz to fungovalo v neformálnej rovine a šedej zóne obstarávania. Kde sa končí Google, začína konzultácia s účastníkmi trhu, pretože nechcete, aby vám ťukali po vyhlásení súťaže na čelo, resp. nikto nepodal ponuku a v horšom prípade podali žiadosti o nápravu a námietky. Všetko vám to len pridá na práci, oddiali moment podpisu zmluvy na príslušný predmet obstarávania a zanecháva položku v to-do liste predmetov, ktoré treba obstarať.

 

 Nový zákon o VO „predsúťažné“ konzultácie zlegalizoval. 


Pre zobrazenie článku musíte byť registrovaný a tiež prihlásený.

Využite však možnosť bezplatnej registrácie, vďaka ktorej získate praktický osobný účet zadarmo. Vďaka registrácii a prihláseniu budete môcť dočítať aj tento článok bezplatne. Osobný účet Vám prinesie užitočné informácie a ostanete s nami v kontakte aj cez newsletter.

Prečítali ste iba 1387 znakov z 14127 v článku. Po prihlásení sa do svojho osobného účtu budete môcť dočítať zvyšok článku.

Autor článku: Martin Boržík

JUDr. Martin Boržík, LL.M je vlastníkom a výkonným riaditeľom spoločnosti SmartinG, s.r.o., ktorá dodáva služby vo verejnom obstarávaní. V minulosti pracoval na Odbore kontroly Úradu pre verejné obstarávanie, ale aj ako audítor pre rôzne riadiace orgány kontroloval eurofondové VO. V súčasnosti radí organizáciám, realizuje súťaže na kľúč, avšak pomáha i záujemcom a uchádzačom pri kompletizovaní ich ponúk.