Elektronický kontraktačný systém - teória a prax
Vážení čitatelia! Sme nesmierne radi, že v spolupráci s Centrom podpory Elektronického kontraktačného systému (EKS) môžeme odštartovať novú rubriku, v ktorej vám budeme pravidelne prinášať novinky a dôležité informácie z používania tohto systému v procese verejného obstarávania. Veríme, že si táto rubrika nájde svojich pravidelných čitateľov.
Na úvod v krátkosti zopakujeme, že EKS pozostáva z hľadiska objednávateľa zo štyroch modulov:
• Elektronické trhovisko (ET),
• Nadlimitné trhovisko (NET),
• Dynamický nákupný systém (DNS) a
• Podpora procesov verejného obstarávania (PPVO).
Prvé dva moduly (ET, NET) môžu využívať všetci objednávatelia registrovaní v systéme EKS. Moduly DNS a PPVO sú určené iba pre Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky, ktoré môže prostredníctvom nich vyhlasovať svoje nadlimitné zákazky príslušným postupom zadávania zákaziek. Dodávatelia registrovaní v systéme EKS sa môžu uchádzať o všetky zákazky vyhlásené v systéme (bez ohľadu na modul), ale musia samozrejme spĺňať podmienky pre účasť v príslušnom zadávaní zákazky.
EKS nedávno oslávilo tretí rok svojej ostrej prevádzky.
Za ten čas bolo v tomto systéme zazmluvnených viac než 85 tisíc zákaziek v celkovej hodnote viac než 1 mld. eur. V dnešnej časti sa pozrieme na novinku v elektronickom trhovisku, o ktorej sa rozprávame s Ing. Borisom Rybárom, riaditeľom oddelenia EKS spoločnosti ANASOFT - jednej z trojice členov konzorcia dodávateľov EKS.
Aká je najnovšia zmena na Elektronickom trhovisku?
Od 1. marca 2018 sme na Elektronickom trhovisku zaviedli pre objednávateľov možnosť vyžadovať v rámci predkladania ponúk dodávateľmi aj vlastný návrh plnenia.
Našou motiváciou k tejto zmene je neustále zvyšovanie transparentnosti systému a snaha vyhovieť požiadavkám objednávateľov a dodávateľov s cieľom riešiť niektoré špecifické situácie, ktoré tri roky prevádzky systému priniesli.
Ktoré to sú?
V tomto konkrétnom prípade išlo najmä o výhradu objednávateľov, že z dôvodu anonymnosti celého procesu obstarávania na Elektronickom trhovisku, sú im nezodpovednými dodávateľmi v rámci plnenia dodávané tovary, služby či stavebné práce, ktoré nespĺňajú požiadavky na predmet zákazky.
V niektorých prípadoch mali objednávatelia pocit, že tak trochu kupujú mačku vo vreci. Na strane druhej, mali neúspešní dodávatelia často podozrenie, že úspešný dodávateľ nemohol za víťaznú cenu dodať plnenie v súlade s požiadavkami objednávateľa.
V niektorých prípadoch tak dochádzalo k sklamaniam na strane objednávateľa a inokedy na strane dodávateľov.
Prečo prichádzate s takouto novinkou až teraz?
Túto otázku dostávame často, no je potrebné si uvedomiť, že aj systém EKS je iba nástroj a používajú ho ľudia. To, čo sa v systéme deje, nie je teda odrazom systému ako takého, ale skôr správania sa jeho používateľov. Je, samozrejme, možné a aj žiadúce budovať systém tak, aby anomáliám predchádzal, no na strane druhej by to mal robiť spôsobom, ktorým neznemožní verejné obstarávanie, čo je účelom, na ktorý bol EKS zriadený. A takisto nemôže systém za používateľov preberať zodpovednosť. V zákonnej a ani v etickej rovine. Na to, aby bolo možné systém v tomto duchu vylepšovať, je skrátka potrebné nejaký čas sledovať správanie používateľov a až následne reagovať na situácie, ktoré nie sú žiaduce.
Čo bolo pri spúšťaní tejto novej funkcionality najťažšie?
Ako obyčajne – zladiť všetky pohľady na tému, ktoré sú prirodzene dosť protichodné. Na jednej strane je tu legislatíva týkajúca sa verejného obstarávania, ktorá dbá na to, aby nebol žiaden potenciálny dodávateľ diskriminovaný. V tomto zmysle musí byť opis predmetu zákazky nestranný (mal by byť, zodpovedá za to objednávateľ). Práve táto nestrannosť provokuje niektorých dodávateľov k prehnanej kreativite. Na druhej strane táto legislatíva, ako aj legislatíva obchodného práva dbá na to, aby bolo zmluvne jasné a konkrétne, čo je predmetom zmluvy – opis predmetu zákazky musí byť jednoznačný a úplný. A potom je tu ešte záujem mať verejné obstarávanie cez elektronické trhovisko automatizované a anonymné s cieľom obstarať rýchlo a vyhnúť sa potenciálnej korupcii v maximálnej možnej miere.
Takže sme stáli pred otázkou, ako môže objednávateľ vyhlásiť zákazku s nestranným a nediskriminačným opisom predmetu zákazky tak, aby mu dodávatelia mohli anonymne predkladať ponuky a aby zostal súčasne proces zazmluvnenia automatizovaný na základe najnižšej ponúknutej ceny a objednávateľ mal pri tom možnosť včas zistiť, či dodávateľom navrhované plnenie spĺňa požiadavky na predmet zákazky a zároveň bolo aj zo zmluvy zverejnenej v Centrálnom registri zmlúv (CRZ) jednoznačné, čo konkrétne a za akú cenu predstavuje víťaznú ponuku.
Podarilo sa vám tento zámer naplniť?
Technicky vzaté áno, ale ako sme už spomínali – EKS je nástroj. Bude záležať najmä od používateľov, či ho správne použijú.