icon

Centralizácia verejného obstarávania – správna stratégia v období krízy? – časť druhá

15 min
450 min
0 €
01.05.2020
0x
1000x

Centralizácia verejného obstarávania – správna stratégia v období krízy? – časť druhá

 

V prvej časti článku sme sa zamerali na analýzu výhod, ktoré prináša verejným obstarávateľom centralizácia verejného obstarávania a agregácia nákupu. Medzi najvýznamnejšie benefity centralizácie nepochybne patrí šetrenie verejných financií prostredníctvom využitia úspory z rozsahu a prostredníctvom nižších transakčných nákladov, profesionalizácia verejného obstarávania, efektívnejšia kontrola nad nákupmi ústredných orgánov štátnej správy a v neposlednom rade aj lepšie dosahovanie sekundárnych cieľov verejného obstarávania, a to zvýšenie podielu zeleného verejného obstarávania, ako aj podpora výskumu a inovácií.

 

Centralizácia však prináša aj určité riziká. Tieto riziká súvisia predovšetkým s narušením hospodárskej súťaže, a to v rôznej forme.  


Pre zobrazenie článku musíte byť registrovaný a tiež prihlásený.

Využite však možnosť bezplatnej registrácie, vďaka ktorej získate praktický osobný účet zadarmo. Vďaka registrácii a prihláseniu budete môcť dočítať aj tento článok bezplatne. Osobný účet Vám prinesie užitočné informácie a ostanete s nami v kontakte aj cez newsletter.

Prečítali ste iba 575 znakov z 27323 v článku. Po prihlásení sa do svojho osobného účtu budete môcť dočítať zvyšok článku.

Autor článku: Jozef Kubinec

Jozef Kubinec vyštudoval právo na Právnickej fakulte Univerzity Palackého v Olomouci a postgraduálne štúdium v obore verejné obstarávanie na ekonomickej fakulte Univerzity Tor Vergata v Ríme. Aktuálne pôsobí na Ministerstve vnútra SR. 

PODOBNÉ ČLÁNKY

PODOBNÉ ŠKOLENIA

POPULÁRNE TAGY

...