icon

Zodpovedné inštitúcie nedostatočne konajú pri kontrole EÚ projektov

15 min
450 min
0 €
01.03.2020
0x
1000x

Zodpovedné inštitúcie nedostatočne konajú pri kontrole EÚ projektov

 

Nie sme časopis iba o obstarávaní, ale aj o eurofondoch. A práve okolo nich sa točia aj kontrolné inštitúcie. Veľmi často je problém v prijímateľoch, ale ani riadiace orgány nie vždy dodržiavajú svoje lehoty a úlohy. Najvyšší kontrolný úrad si „posvietil“ na 14 prijímateľov a 2 ministerstvá. Ako to dopadlo?

 

V projektoch Integrovaného regionálneho operačného programu (IROP) riadiaci ani sprostredkovateľský orgán nedokázali odhaliť nesprávne nastavené hodnoty merateľných ukazovateľov nielen pri schvaľovaní projektov, ale ani pri ich realizácii. Dodržiavanie merateľných cieľov je pritom priamo úmerne spojené s efektívnosťou a účelnosťou použitia európskych i národných zdrojov. Ak realizátor projektu nenaplní zadefinované ukazovatele hrozí, že nielen on, ale aj štát bude sankcionovaný. Nedostatky v nastavení pravidiel monitorovania a vnútornej kontroly zistil Najvyšší kontrolný úrad SR pri preverovaní procesov v rámci projektov financovaných z Európskych štrukturálnych a investičných fondov.

Kontrola preverila 14 prijímateľov nenávratn&


Pre zobrazenie článku musíte byť registrovaný a tiež prihlásený.

Využite však možnosť bezplatnej registrácie, vďaka ktorej získate praktický osobný účet zadarmo. Vďaka registrácii a prihláseniu budete môcť dočítať aj tento článok bezplatne. Osobný účet Vám prinesie užitočné informácie a ostanete s nami v kontakte aj cez newsletter.

Prečítali ste iba 575 znakov z 11444 v článku. Po prihlásení sa do svojho osobného účtu budete môcť dočítať zvyšok článku.

Autor článku: Martin Garaj

Mgr. Martin Garaj, PhD. je spoluvlastníkom spoločnosti Adamas Alliance, s.r.o., ktorá vydáva časopis VO v kocke a prevádzkuje tento portál VEREJNÉ OBSTARÁVANIA V KOCKE. Verejnému obstarávaniu sa venuje niekoľko rokov. V súčasnosti sa venuje projektovému riadeniu investičných projektov a vyhľadáva startupové projekty.

PODOBNÉ ČLÁNKY

PODOBNÉ ŠKOLENIA

POPULÁRNE TAGY

...