icon

Je stanovený limit 69.999 € bez DPH vo výzve obchádzaním zákona?

6 min
180 min
0 €
07.02.2020
0x
1000x

Je stanovený limit 69.999 € bez DPH vo výzve obchádzaním zákona?

Limity na zákazku s nízkou hodnotou si prešli za posledné dva roky významným kvalitatívnym prerodom (zrušili sa bežné a nebežné komodity) a aj výrazným zvýšením. Zákonodarca (resp. z vlastnej iniciatívy Úrad pre verejné obstarávanie) zvoľnil a najpoužívanejšie limity na štandardné tovary alebo služby sa v rámci zákazky s nízkou hodnotou zvyšovali postupne z 20.000 € (2017) na 50.000 € (2018), a následne na 70.000 € v roku 2019. Hoci sa predseda ÚVO nechal počuť, že zakročí, ak bude viditeľné zjavné zneužívanie zvýšených limitov, nič také sa nestalo a tieto veľké limity pre zákazku takmer bez súťaže si užívame aj dnes. Je však stanovenie tohto limitu (resp. jedného eura pod ním) úkon, ktorý sa dá pokladať za obchádzanie zákona alebo naopak, snahou o jeho dodržanie?

Asi nebudeme prezrádzať žiadne tajomstvo, ak na tomto mieste uvedieme, že mnohé výzvy na zákazky s nízkou hodnotou sa „vyrábajú“ pomerne jednoducho tak, že namiesto predpokladanej hodnoty zákazky (ktorú uvádzať nemusíme a písali sme o tom v čísle 7-8 2018) sa uvedie iba stručný popis čerpania – „zákazka sa zadáva na 12 mesiacov alebo do vyčerpania limitu 69.999 € bez DPH podľa toho, čo nastane skôr.“ Na


Pre zobrazenie článku musíte byť registrovaný a tiež prihlásený.

Využite však možnosť bezplatnej registrácie, vďaka ktorej získate praktický osobný účet zadarmo. Vďaka registrácii a prihláseniu budete môcť dočítať aj tento článok bezplatne. Osobný účet Vám prinesie užitočné informácie a ostanete s nami v kontakte aj cez newsletter.

Prečítali ste iba 575 znakov z 10429 v článku. Po prihlásení sa do svojho osobného účtu budete môcť dočítať zvyšok článku.

Autor článku: Martin Boržík

JUDr. Martin Boržík, LL.M je vlastníkom a výkonným riaditeľom spoločnosti SmartinG, s.r.o., ktorá dodáva služby vo verejnom obstarávaní. V minulosti pracoval na Odbore kontroly Úradu pre verejné obstarávanie, ale aj ako audítor pre rôzne riadiace orgány kontroloval eurofondové VO. V súčasnosti radí organizáciám, realizuje súťaže na kľúč, avšak pomáha i záujemcom a uchádzačom pri kompletizovaní ich ponúk.