icon

Elektronické trhovisko– krátky prehľad štatistiky

5 min
136 min
0 €
03.02.2020
0x
1000x

Elektronické trhovisko– krátky prehľad štatistiky

Elektronické trhovisko používame od 1. 3. 2015 s tým, že zákon o verejnom obstarávaní najskôr zakotvil, že bude povinné všetky obstarávané bežne dostupné tovary, služby a stavebné práce chápať ako podlimitné zákazky. Následne zákonodarca pristúpil k rôznym úpravám finančných limitov, pri ktorých sme boli povinní používať tento systém na obstarávanie bežne dostupných tovarov, služieb a stavebných prác. Okrem finančných limitov sa upravoval aj rozsah tak, že v súčasnosti sú z tohto systému vylúčené stavebné práce a intelektuálne služby. Od 1. 1. 2019 je dokonca tento systém nepovinný, a teda obstarávateľské organizácie sa môžu rozhodnúť, či tento systém pri obstarávaní bežne dostupných tovarov a služieb použijú. Aké sú základné štatistiky používania tohto systému, a pre ktoré komodity sa oplatí tento systém naďalej používať? Zistili sme to pre vás.

Od 1. 1. 2019 do 31. 12. 2019, keď už elektronické trhovisko nebolo povinné, sa prostredníctvom elektronického trhoviska uskutočnilo 16 186 obchodov v celkovej hodnote: 274 348 467,24 €. Za rovnaké obdobie rok predtým to bolo 20 742 obchodov v celkovej sume: 364 516 197,72 €. Hoci uvedený systém už nie je povinný, môžeme kon&scaron


Pre zobrazenie článku musíte byť registrovaný a tiež prihlásený.

Využite však možnosť bezplatnej registrácie, vďaka ktorej získate praktický osobný účet zadarmo. Vďaka registrácii a prihláseniu budete môcť dočítať aj tento článok bezplatne. Osobný účet Vám prinesie užitočné informácie a ostanete s nami v kontakte aj cez newsletter.

Prečítali ste iba 575 znakov z 8353 v článku. Po prihlásení sa do svojho osobného účtu budete môcť dočítať zvyšok článku.

Autor článku: Martin Garaj

Mgr. Martin Garaj, PhD. je spoluvlastníkom spoločnosti Adamas Alliance, s.r.o., ktorá vydáva časopis VO v kocke a prevádzkuje tento portál VEREJNÉ OBSTARÁVANIA V KOCKE. Verejnému obstarávaniu sa venuje niekoľko rokov. V súčasnosti sa venuje projektovému riadeniu investičných projektov a vyhľadáva startupové projekty.