icon

Kartely sú dvojaké zlo. Ničia trh a vo vybraných prípadoch aj prijímateľov eurofondov

30 min
900 min
0 €
01.01.2019
0x
1000x

Kartely sú dvojaké zlo. Ničia trh a vo vybraných prípadoch aj prijímateľov eurofondov

 

V redakcii nášho časopisu sme sa hlboko zamysleli, prečo sme sa pri toľkých pohľadoch na verejné obstarávanie ako také ešte nepozreli na širší kontext súťaženia, ktorý zahŕňa aj pravidlá hospodárskej súťaže. Európske smernice a aktuálny zákon o verejnom obstarávaní sprísnil pohľad na konflikt záujmov, vylučovanie pre podozrenia z nekalosúťažného konania, avšak väčšina obstarávateľských organizácií tieto ustanovenia úplne prehliada a najradšej by ich nevidela. Pritom zdravý a nepokrivený trh je najväčšou zárukou kvalitných plnení za ceny blízko nákladov, ale aj zárukou technického pokroku. Naše hlboké zamyslenie nás viedlo k osloveniu Borisa Gregora, súčasného podpredsedu Protimonopolného úradu SR, prívrženca ruky trhu, avšak s primeranou reguláciou, ak trh vo vybraných prípadoch zlyháva. Veríme, že sme do rozhovoru pretavili čo najviac iskry a náboja zo samotného rozhovoru, ktorý sa nám nechcelo ukončiť a v ktorom sme boli prevedení netušenými pohľadmi na prácu ľudí, ktorí sa podieľajú na odhaľovaní nekalých praktík vo svete hospodárskej súťaže. Nečakajte žiadne tajné odhalenia, avšak myslíme si, že pri čítaní rozhovoru budete zatajovať dych. 

 


Pre zobrazenie článku musíte byť registrovaný a tiež prihlásený.

Využite však možnosť bezplatnej registrácie, vďaka ktorej získate praktický osobný účet zadarmo. Vďaka registrácii a prihláseniu budete môcť dočítať aj tento článok bezplatne. Osobný účet Vám prinesie užitočné informácie a ostanete s nami v kontakte aj cez newsletter.

Prečítali ste iba 575 znakov z 67829 v článku. Po prihlásení sa do svojho osobného účtu budete môcť dočítať zvyšok článku.

Autor článku: Boris Gregor

Boris Gregor je podpredsedom Protimonopolného úradu SR od apríla 2016. Absolvoval Fakultu podnikového manažmentu Ekonomickej univerzity v Bratislave. Do úradu prišiel zo spoločnosti Bratislavská vodárenská spoločnosť, a.s., kde pôsobil ako obchodný riaditeľ a súčasne zastával funkciu podpredsedu predstavenstva (2011 - 2015). Jeho predchádzajúcim pôsobiskom bola spoločnosť BELIMEX, a. s. (2000 - 2011), v ktorej od roku 2008 vykonával funkciu predsedu predstavenstva a zároveň riaditeľa spoločnosti.