icon

O tom, ako sme nakúpili motorové vozidlo cez EKS – odborná poviedka

11 min
335 min
0 €
04.01.2019
0x
1000x

O tom, ako sme nakúpili motorové vozidlo cez EKS – odborná poviedka

 

V našej rubrike o EKS pokračujeme jedným z ďalších vhodných nápadov, čo sa dá efektívne nakúpiť prostredníctvom elektronického trhoviska. Toto pojednanie však nebude iba o tom, ako si „vyťukať“ opisný formulár na auto a po spustení súťaže čakať, či sa dodávatelia pobijú a ponúknu výhodnú cenu. V tomto článku poradíme najmä rozpočtovým organizáciám, ktoré hospodária s vopred alokovanými prostriedkami a potrebujú nakúpiť čo najlepší tovar za rovnaké rozpočtové peniaze, lebo inak by im peniaze prepadli. Hospodárny nákup totiž nie je iba o najnižšej cene, ale aj o čo najlepšom tovare za totožnú cenu.

 

 

Ako všetci dobre vieme, bežná alebo nebežná dostupnosť tovarov a služieb v roku 2019 veľmi podstatným spôsobom zmenila svoju tvár. Kým sme do konca decembra 2018 nacvičovali slohové práce na tému, ako veľmi je tovar alebo služba nebežná, a preto musíme postupovať zákazkou s nízkou hodnotou, od nového roka sa karta úplne obrátila. Zákon po ostatnej veľkej novele zvýšil limity pre zákazku s nízkou hodnotou, a zároveň zrovnoprávnil výber postupu pri bežnej komodite do 70 000 € bez DPH na možnosť postupovať zákazkou s nízkou hodnotou podľa § 117 alebo vstúpiť zákazku do elektronického trhoviska v zmysle § 109 až 110. Z tohto pohľadu sa test bežnosti stáva určitým rezíduom minulosti, nakoľko bude podstatne menej používaný. Jeho zmysel ostáva iba v prípade, že sa predsa len rozhodnete pri zákazke s nízkou hodnotou využiť elektronické trhovisko – vtedy je vhodné vyplniť tento test bežnosti, avšak tu budeme už pre zmenu nacvičovať slohovú prácu na tému – prečo je môj tovar alebo služba bežná, a preto môžeme využiť elektronické trhovisko. Zákon totiž jasne stanovuje, že trhovisko sa dá použiť iba po ubezpečení sa, že daná komodita nie je nebežná (§ 108 ods. 1 písm. a)).

 

Z tohto pohľadu sa test bežnosti stáva určitým rezíduom minulosti, nakoľko bude podstatne menej používaný. 

 

Vráťme sa však k dnešnej téme, ktorou je nákup auta. V zásade je nepochybné, že drvivá väčšina nákupov áut sa bude vzťahovať na autá skutočne bežné, potrebné pre štandardné prevádzkové potreby organizácií. Aj keď takéto bežné auto, resp. autá, vieme nakúpiť za týždeň cez zákazku s nízkou hodnotou a výzvou podľa § 117, skutočne stojí za zváženie EKS, kde to trvá mimochodom tiež iba okolo týždňa aj s karanténou. Na ňom sú zaregistrovaní dodávatelia prakticky všetkých značiek a spravidla majú vo firme osobu, poverenú sledovaním zákaziek, resp. aspoň sledovaním emailových notifikácií o vyhlásení zákaziek na autá. Takto bezplatne a jednoducho viete osloviť celý slovenský trh. Ak máte krátky rozpočet a potrebujete sa doň zmestiť, EKS vám môže priniesť úsporu aj desiatok tisíc pri nákupe viacerých áut v podlimitnej hodnote zákazky.

 

Takto bezplatne a jednoducho viete osloviť celý slovenský trh. 

 

O čo sa však s vami chceme dnes podeliť je pokus, ktorý sme zrealizovali spolu s jedným naším klientom. Mal rozpočet na nákup auta vo výške 17 000 eur s DPH. Nemal záujem kúpiť auto v tejto cenovej skupine, zodpovedajúcej rozpočtu, a ušetriť tisícku – dve cez EKS. Ušetrené peniaze by nemohol použiť na iné účely a musel by ich vrátiť do rozpočtu, ale najmä v tejto cenovej kategórii by sa mu nemuselo podariť kúpiť auto s parametrami, ktoré požadoval. Mal totiž záujem o kúpu auta s naftovým agregátom, nakoľko predpokladal časté služobné diaľkové cesty (východ – západ SR), pri ktorých má diesel nepochybne lepšiu spotrebu (a jeho liter je lacnejší ako benzín). Taktiež chcel určite aj automatickú prevodovku, nakoľko ho môžu šoférovať i menej skúsení šoféri. Nakoniec mal záujem o aktívnu a pasívnu bezpečnosť, teda hmlové svetlá, ABS, ESP, vyhrievané zrkadlá, tempomat a elektrické ovládanie aspoň predných okien. Aby auto nejako vyzeralo, prial si aj metalízovú farbu a aspoň 15-palcové pneumatiky. Na veľkosti samotnej karosérie mu nezáležalo, nepredpokladal, že ho budú používať na služobné cesty viac ako dvaja naraz. Nakoľko mu jeho dodanie nijako extra neponáhľalo, požadoval dodaciu lehotu 3 mesiace, resp. 90 dní. A to všetko za 17 000 € s DPH. Čo poviete, výzva, však?

 

S klientom sme strávili niekoľko desiatok minút (vlastne asi dve hodiny) hľadaním a surfovaním po všetkých automobilkách. 


Pre zobrazenie článku musíte byť registrovaný a tiež prihlásený.

Využite však možnosť bezplatnej registrácie, vďaka ktorej získate praktický osobný účet zadarmo. Vďaka registrácii a prihláseniu budete môcť dočítať aj tento článok bezplatne. Osobný účet Vám prinesie užitočné informácie a ostanete s nami v kontakte aj cez newsletter.

Prečítali ste iba 2371 znakov z 23016 v článku. Po prihlásení sa do svojho osobného účtu budete môcť dočítať zvyšok článku.

Autor článku: Martin Boržík

JUDr. Martin Boržík, LL.M je vlastníkom a výkonným riaditeľom spoločnosti SmartinG, s.r.o., ktorá dodáva služby vo verejnom obstarávaní. V minulosti pracoval na Odbore kontroly Úradu pre verejné obstarávanie, ale aj ako audítor pre rôzne riadiace orgány kontroloval eurofondové VO. V súčasnosti radí organizáciám, realizuje súťaže na kľúč, avšak pomáha i záujemcom a uchádzačom pri kompletizovaní ich ponúk.