icon

Povedali o... NOVEMBER - DECEMBER 2018

7 min
215 min
0 €
06.11.2018
0x
1000x

Povedali o…

 

Traja odborníci vo verejnom obstarávaní odpovedajú na tri rovnaké otázky. Na nasledujúcich stránkach tohoto časopisu vám zverejňujeme ich odpovede, ktoré môžu byť užitočné pre vašu prax.

 

1) Dôvodom „zdržania“ novely boli prezidentom napadnuté výnimky, najmä podlimitná výnimka na organizáciu významných podujatí. Súhlasíte s jeho argumentáciou o tom, že tieto podujatia sú dostatočne vopred známe alebo zastávate názor, že mnoho obstarávaných tovarov alebo služieb v tomto smere sa nedá vždy stihnúť podlimitnými postupmi? 

 

2) Novela pomerne výrazne mení výšku kaucií a „zlacňuje“ ich najmä po predkladaní ponúk. Súhlasíte s týmto posunom alebo radšej presadzujete nižšie kaucie počas plynutia lehoty na predkladanie ponúk? 

 

3) Definitívne sa ruší dvojobálka. Bude vám za ňou smutno?

 

 

 

Nina Nerušilová - členka Rady Úradu pre verejné obstarávanie

 

1. Skôr som prekvapená, že sa viac na tieto predmety zákaziek neaplikuje príloha č.1 zákona. Šikovný obstarávateľ podľa mňa nepotrebuje v takýchto prípadoch výnimku, pretože jej použitie je niekedy ešte zložitejšie (odôvodňovanie a dostatočná argumentácia pre aplikáciu). Samozrejme, v štátnej správe je naozaj bežným faktom, že verejné obstarávanie sa o niektorých podujatiach dozvie tak neskoro, že proces verejného obstarávania je nemožný.

 

2. Viete, že sa neviem rozhodnúť :). Ono v tomto prípade záleží, kto je ten „zlý”, resp. či ide naozaj o spravodlivosť. Ak chce uchádzač, resp. záujemca robiť len zle, sú kaucie nízke, ak však verejný obstarávateľ obstarávanie nastavil diskriminačne, tak kaucie sú vysoké.

 

3. Úprimne, otváram si šampanské. Presne kvôli takýmto racionálnym zmenám som veľmi rada, že sa úrad rozhodol ísť do novely nášho pomerne čerstvého zákona.

 


Pre zobrazenie článku musíte byť registrovaný a tiež prihlásený.

Využite však možnosť bezplatnej registrácie, vďaka ktorej získate praktický osobný účet zadarmo. Vďaka registrácii a prihláseniu budete môcť dočítať aj tento článok bezplatne. Osobný účet Vám prinesie užitočné informácie a ostanete s nami v kontakte aj cez newsletter.

Prečítali ste iba 1581 znakov z 17820 v článku. Po prihlásení sa do svojho osobného účtu budete môcť dočítať zvyšok článku.

Autor článku: Martin Garaj

Mgr. Martin Garaj, PhD. je spoluvlastníkom spoločnosti Adamas Alliance, s.r.o., ktorá vydáva časopis VO v kocke a prevádzkuje tento portál VEREJNÉ OBSTARÁVANIA V KOCKE. Verejnému obstarávaniu sa venuje niekoľko rokov. V súčasnosti sa venuje projektovému riadeniu investičných projektov a vyhľadáva startupové projekty.