icon

Digitálna transformácia vo verejnom obstarávaní alebo čo ďalej po elektronizácií verejného obstarávania

12 min
370 min
0 €
04.11.2018
0x
1000x

Digitálna transformácia vo verejnom obstarávaní alebo čo ďalej po elektronizácií verejného obstarávania

 

V tomto článku by sme vás radi oboznámili s niektorými témami, víziami, ale aj s už realizovanými projektmi, ktoré sa týkajú digitalizácie vo verejnom obstarávaní a ktoré zarezonovali na konferencii v Lisabone. Zamyslíme sa teda nad otázkou, kam smeruje ďalší vývoj vo verejnom obstarávaní.

 

 

18. október 2018 bol zlomovým dňom pre verejné obstarávanie nie len na Slovensku, ale v celej Európskej únii. Podľa § 187 ods. 8 zákona č. 343/2015 Z. z. o verejnom obstarávaní a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon o verejnom obstarávaní“) sa komunikácia a výmena informácii vo verejnom obstarávaní do 18. októbra 2018 mohla uskutočňovať písomne prostredníctvom pošty, iného doručovateľa, faxom, elektronicky podľa § 20 ods. 1 alebo ich kombináciou. Od 19. októbra však verejným obstarávateľom a obstarávateľom vznikla povinnosť plne elektronickej komunikácie v nadlimitných a podlimitných postupoch zadávania zákazky.

 

Tento deň bol významný aj pre Európsku komisiu, a preto v tomto dátume v spolupráci s Portugalskom zorganizovala konferenciu. Konferencia sa konala v Lisabone a niesla názov Digitálna transformácia vo verejnom obstarávaní. Ako už názov napovedá, témou nebola len samotná elektronizácia verejného obstarávania, a teda povinná elektronická komunikácia, ale predovšetkým otázka digitálnej transformácie a zmeny.


Pre zobrazenie článku musíte byť registrovaný a tiež prihlásený.

Využite však možnosť bezplatnej registrácie, vďaka ktorej získate praktický osobný účet zadarmo. Vďaka registrácii a prihláseniu budete môcť dočítať aj tento článok bezplatne. Osobný účet Vám prinesie užitočné informácie a ostanete s nami v kontakte aj cez newsletter.

Prečítali ste iba 913 znakov z 30977 v článku. Po prihlásení sa do svojho osobného účtu budete môcť dočítať zvyšok článku.

Autor článku: Jozef Kubinec

Jozef Kubinec vyštudoval právo na Právnickej fakulte Univerzity Palackého v Olomouci a postgraduálne štúdium v obore verejné obstarávanie na ekonomickej fakulte Univerzity Tor Vergata v Ríme. Aktuálne pôsobí na Ministerstve vnútra SR.