icon

VO v kocke – náš príbeh

8 min
180 min
0 €
01.02.2017
0x
1000x

VO v kocke – náš príbeh

 

Začiatok nášho príbehu

Kedysi som veľa čítal, dnes je to už so mnou biednejšie. Avšak o prvom časopise v oblasti verejného obstarávania som začal snívať už v roku 2012. Prvá idea – „Prečo časopis?“ bola, že dám priestor mladým ľuďom s kreatívnym nápadom, aby sme spoločne tvorili doktrínu verejného obstarávania.

 

Aj tá najkrajšia myšlienka zostáva bezcenná, pokiaľ o nej ľudia nevedia.

 

Tím

O rok neskôr som sa k svojej myšlienke vrátil a uvedomil si, že aj tá najkrajšia myšlienka zostáva bezcenná, pokiaľ o nej ľudia nevedia. A to bol dôvod, pre ktorý som si registroval prvé domény, na ktorých mala bežať elektronická verzia časopisu.

Následne som oslovil s touto myšlienkou svojich kolegov z branže, vypili sme veľa kávy v „MC Donalde“ a dohodli sa, že sa dohodneme ☺ a raz začneme vydávať časopis. Toto obdobie trvalo 3 roky.

 

Drina

Rozbiehať nový časopis si vyžaduje obrovské množstvo driny, peňazí, veľa času a aj pokusov-omylov. Preto bolo najdôležitejšie dať dokopy šikovný tím ľudí, čo nebolo jednoduché. Takto sme popri práci vytvorili názov – VO v kocke, logo, formát, layout, portál www.vovkocke.sk. A tak pevne veríme, že Vám budeme vedieť v každom čísle ponúknuť odborne zaujímavé, ale aj vtipné články na odbúranie každodenného stresu.

 

 Veď nakoniec tento systém nevytvárajú žiadni hlupáci a sú tam, kde sú, lebo nie sú hlúpi.

 

Ciele

V roku 2016 média zverejnili správu, že Slovensko je druhou najskorumpovanejšou krajinou celej Európy podľa indexu korupcie. Nikto z nás sa nemôže tváriť, že mu je príjemné takéto postavenie našej rodnej krajiny. Korupciu asi náš časopis nevyrieši, ale jeho výzvou by mohlo byť aspoň zlepšenie výsledkov verejného sektora bez toho, aby sme na to museli použiť oveľa viac peňazí, ktoré nemáme. Ako by zosnulý ekonóm Martin Filko povedal: „Hodnota za peniaze“.

My, čo sa v oblasti verejného obstarávania pohybujeme už nejaký ten rok rozumieme, že kto celú párty platí, chce mať aj slovo v tom, aká hudba sa bude hrať a aj kto s kým bude tancovať. Avšak my, „úradníci“ v oblasti verejného obstarávania požívame, aj keď si to možno neuvedomujeme, istý status a moc, lebo aj keď nerozhodujeme, kto s kým tancuje, máme vplyv na to, čo sa bude hrať. Našim cieľom by minimálne mohlo byť, aby táto spoločnosť čo za najmenej peňazí dostala čo najviac muziky a v budúcnosti sme už nečítali o spackaných IT projektoch, ktoré stáli milióny a reálne nefungujú, resp. ich nikto nechce. Za to, čo sa predsa cez verejné obstarávanie nakúpi nezodpovedá nikto iný, ako verejný obstarávateľ, resp. obstarávateľ, t.j. v prenesenom význame aj jeho úradníci, ktorí pripravovali opis predmetu zákazky a obchodné podmienky. Je nesporné, že niekedy za to ten úradník ani nemôže, lebo ho jednoducho uchádzači prekabátili a technický dialóg až donedávna pred vyhlásením VO nebol možný, resp. oficiálny. Tým, že časopis umožní o svoje poznatky sa deliť, veríme, že napomôže takýmto lapsusom predchádzať.

@skryt

Nakoniec je nesporné, že Slovensku sa ekonomicky darí aj vďaka eurofondom, ktoré však nie sú bezodné mešce a raz sa vyčerpajú. Z tohto dôvodu je našou „psou“ povinnosťou ich čerpať na zmysluplné projekty, ktoré budú ťahať slovenskú ekonomiku aj v budúcnosti. Najväčším problémom čerpania eurofondov všeobecne je však verejné obstarávanie, za ktoré veľakrát právom, ale aj neprávom, dostávame korekcie.

 

Aká je naša vízia?

Odvážna. Jej základom sú hodnoty, ktorým verím. Keď sa veľakrát rozprávam s ľuďmi z oblasti VO, majú rozumné názory na vec, ale nikto o nich nevie.

  •    
„Vstanú noví úradníci?“

   
Časopis „VO v kocke“ – Verejné obstarávanie v kocke alebo Verejné otázky v kocke, vyberte si, poskytne týmto ľuďom možnosť vyjadriť svoj názor na problém pod vlastným menom alebo pseudonymom. Internetová verzia článkov na portáli www.vovkocke.sk umožní ostatným čitateľom pridávať komentáre k jednotlivým článkom a tak vyjadriť aj svoj názor na daný problém. Takto budeme môcť dospieť k najlepším z možných riešení a vytvárať spoločne právnu doktrínu vo verejnom obstarávaní. VO v kocke teda bude poukazovať na chyby a konfrontovať názory.

  •    
„Pomáhať politikom nie je hanba.“

   
Je nesporné, že EÚ nám pomáha riešiť mnohé oblasti spoločenského života a posúvať nás tak dopredu – na Západ ☺. Jej sklon, ako i sklon nášho zákonodarného zboru k hľadaniu technokratických záplat v rámci existujúcich inštitútov je pochopiteľný, avšak prehlbuje nepríjemnú odtrhnutosť systému od občanov a zdravého rozumu. Úlohou časopisu VO v kocke bude aj poukazovať na tieto „právne nezmysly“ v oblasti verejného obstarávania a iniciovať legislatívne zmeny. VO v kocke teda bude prinášať aj aktuálny servis z oblasti legislatívneho procesu.

  •    
„Všetci za jedného, jeden za všetkých“

Prehnitosť spoločnosti sa dá obmedziť väčšou angažovanosťou. Najviac zodpovednosti za využívanie spoločných zdrojov majú ľudia vo verejnom priestore. Preto veríme, že časopis VO v kocke si nájde svojich nielen čitateľov, ale aj prispievateľov, ktorí sa nebudú báť vyjadriť svoj názor a podeliť o svoje skúsenosti ako obstarávať tovary, služby alebo stavebné práce, resp. ako uplatniť príslušný postup vo verejnom obstarávaní. VO v kocke bude teda aj predávať svoje skúsenosti, názory, úspechy a inšpirácie.

Nakoniec musím uviesť, že našou víziou nie je robiť politiku, analýzy verejných obstarávaní a podobne. Chceme čitateľom ponúknuť atraktívny pohľad na svet, ktorý prinesie pozitívnu zmenu. Chceme hovoriť o správnych veciach, ktoré podnecujú snahu o zlepšenie života vo verejnom obstarávaní. Politiku prenechávame politikom. VO v kocke však je pripravený odpovedať na Vaše dotazy a problémy pri aplikácii zákona o verejnom obstarávaní cez svoju poradňu na www.verejneobstaravania.sk

 

 Možnosť vyjadriť svoj názor na problém pod vlastným menom alebo pseudonymom.

 

Ako ďalej?

Položili sme základy niečoho nového na trhu. Časopis nemôže existovať bez svojich čitateľov a svojich prispievateľov. Z tohto dôvodu ak chcete byť aj vy pri zrode niečoho nového a participovať na vzniku časopisu formou príspevkov, predplatného alebo inak, neváhajte a kontaktujte nás e-mailom. Budeme radi. Chceme vybudovať časopis, na ktorý budeme spoločne hrdí.

 

Tento článok vyšiel v časopise VO v kocke, číslo február - marec 2017. Ak máte záujem o celý časopis, môžete si ho objednať v našom e-shope.

 

Autor článku: Martin Garaj

Mgr. Martin Garaj, PhD. je spoluvlastníkom spoločnosti Adamas Alliance, s.r.o., ktorá vydáva časopis VO v kocke a prevádzkuje tento portál VEREJNÉ OBSTARÁVANIA V KOCKE. Verejnému obstarávaniu sa venuje niekoľko rokov. V súčasnosti sa venuje projektovému riadeniu investičných projektov a vyhľadáva startupové projekty.